Table of content (hide)

  1.   1.  Uruchomienie teleskopu w pawilonie
  2.   2.  Obserwacje zdalne
    1.   2.1  Plik z opisem
    2.   2.2  Flaty
    3.   2.3  Darki
    4.   2.4  Biasy
    5.   2.5  Celowanie na obiekt
    6.   2.6  Uruchamianie auto-guidera
    7.   2.7  Zatrzymywanie auto-guidera
    8.   2.8  Serie zdjęć
  3.   3.  Zamykanie teleskopu

wersja z dnia: 2012-01-11

1.  Uruchomienie teleskopu w pawilonie

Pobrać klucz do pawilonu nr 6 u strażnika.

Po wejściu do pawilonu należy cały czas uważać, by nie przestawić teleskopu, nie przesunąć choćby jednej nogi statywu. Może to popsuć celowanie teleskopem na wybrany obiekt i dołożyć nawet godzinę pracy ekstra.

Zerknąć, czy teleskop jest ustawiony w prawidłowej pozycji. Tubus powinien być ustawiony mniej więcej poziomo, od strony wejścia do pawilonu, między tubusem a dachem powinna być przerwa minimum 30cm.

Odblokować zasuwkę od dachu na końcu pawilonu i rozpocząć przesuwanie dachu w kierunku tyłu pawilonu. Cały czas pilnować by dach nie zahaczył o jakikolwiek element teleskopu. Dach wysuwać aż w całości znajdzie się poza obrysem pawilonem i w takim położeniu go zostawić, aż do końca obserwacji.

Uruchomić niebieski zasilacz od montażu oraz włączyć sam montaż jedynym przełącznikiem jaki się na nim znajduje.

Otworzyć szafkę z komputerem. Komputer powinien być włączony cały czas, więc po uruchomieniu monitora powinniśmy zobaczyć pulpit Windowsa XP.

Sprawdzić czy czas systemowy na komputerze sterującym jest poprawny. UWAGA! Ustawiony jest tam czas uniwersalny, a więc przesunięty o 1 lub 2 godziny względem czasu urzędowego w Polsce. Zegar systemowy powinien synchronizować się automatycznie poprzez internet za pomocą uruchomionego w tle programu Dimension4. Należy najechać myszką na szarą ikonkę zegarka na pasku zadań po prawej stronie (jest to ikonka programu Dimension4). Wyświetli się informacja kiedy nastąpiła ostatnia synchronizacja zegara systemowego i jak duża poprawka w sekundach została wprowadzona. Ostatnia synchronizacja powinna nastąpić nie dalej jak 15 min temu, a poprawka nie powinna być większa niż 0.5s. W przeciwnym przypadku należy kliknąć ikonkę prawym przyciskiem i wybrać "Synchronize Now" a po kilku sekundach ponownie sprawdzić kiedy nastąpiła synchronizacja. Gdyby nadal się nie udawało należy sprawdzić czy jest dostępne połączenie z Internetem.

Jeśli czas systemowy jest poprawny należy uruchomić program NexRemote (skrót na pulpicie). Pojawi się wirtualny pilot z widocznym układem scalonym i wyświetlonym napisem "Select Settings Then press OK". Kliknąć okrągły przycisk OK. Jeśli pojawi się panel z klawiaturą numeryczną to znaczy, że komputer skomunikował się z teleskopem poprawnie. Gdy wyskoczy komunikat "Unable to comunicate with telescope" należy sprawdzić czy nie poluzowały się kabelki pomiędzy komputerem a teleskopem i spróbować ponownie.

Jeśli teleskop był poprawnie zahibernowany w programie NexRemote pojawi się pytanie "Wake up?" na które odpowiadamy twierdząco klikając okrągły przycisk "Enter". Na kolejne pytania również odpowiadamy twierdząco klikając "Enter" aż docieramy do napisów "NexRemote ready". Na próbę możemy wtedy kliknąć jedną ze strzałek kierunkowych i sprawdzić, czy teleskop się poruszył.

Następnie należy uruchomić kamerę CCD za pomocą jedynego przełącznika na czarnym zasilaczu znajdującym się dość wysoko na montażu teleskopu. Po chwili powinna się zapalić czerwona dioda "na plecach" kamery oraz uruchomić wiatraczek na kamerze (można usłyszeć jego cichy szum).

Na komputerze uruchomić program MaximDL (skrót na pulpicie) a następnie w menu "View" wybieramy "CCD control window". Pojawi się niewielki panel sterujący kamerą CCD. W tym panelu w zakładce "Setup" należy kliknąć przycisk "Connect". Program powinien połączyć się z kamerą. Jeśli wyświetli komunikat błędu należy sprawdzić kabel USB łączący kamerę z komputerem i spróbować ponownie.

Sprawdzić czy program TightVNC jest uruchomiony i połączenie z siecią "OA_student" sprawne. Należy najechać myszką na ikonkę z białą literką V na pasku zadań po prawej stronie. Powinien pojawić się napis z następującym numerem IP: 10.11.12.82. Jakikolwiek inny wynik oznaczaj najprawdopodobniej, że nie będzie możliwe zdalne sterowanie. Jeśli ikonki nie ma to należy w menu Start znaleźć i uruchomić program "TightVNC server", a następnie sprawdzić czy wyświetla się odpowiedni numer IP.

Wyłączyć monitor, zamknąć szafeczkę z komputerem, wyłączyć światło i zamknąć drzwi pawilonu na klucz. Klucz można zachować ze sobą aż do końca obserwacji.

2.  Obserwacje zdalne

Po powrocie do budynku OA w pracowni komputerowej należy uruchomić z terminalu program vncviewer (zdalny pulpit) za pomocą następującej komendy:

 vncviewer 10.11.12.82

Podać hasło i wcisnąć enter. Pojawi się okno ze zdalnym pulpitem Windowsa XP z komputera przy teleskopie. Od tej chwili można sterować teleskopem tak jakby się znajdowało bezpośrednio przy nim.

UWAGA! Należy cały czas monitorować czy nie zerwał się porywisty wiatr, nie zaczęło padać lub nie nastąpiła jakakolwiek usterka. W każdej takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do pawilonu i zamknąć dach oraz wyłączyć wszystko (o ile to możliwe zgodnie z podaną poniżej procedurą).

UWAGA! Nigdy nie należy zostawiać teleskopu bez nadzoru. Należy zawsze mieć otwarte okno zdalnego pulpitu. Należy jak najczęściej sprawdzić w nim czy wszystko idzie bez problemów. Jak w centrum monitoringu.

Jeśli program vncviewer się zawiesi lub wyłączy nie należy się martwić, gdyż komputer przy teleskopie będzie najprawdopodobniej działał dalej. Wystarczy ponownie uruchomić vncviewer i kontynuować obserwacje tak jakby nic się nie stało. Gdyby jednak uruchomienie programu lub nawiązanie połączenia okazało się niemożliwe, wówczas należy przerwać obserwacje, udać się do pawilonu i powyłączać wszystko zgodnie z procedurą. No chyba, że ktoś chce całą noc spędzić w pawilonie z teleskopem:)

2.1  Plik z opisem

Przed każdą obserwacją w katalogu c:\obserwacje należy stworzyć nowy katalog o nazwie zaczynającej się od aktualnego roku, miesiąca i dnia. Dalej, po podkreśleniu, należy umieścić nazwę badanego obiektu (może być kilka obiektów rozdzielonych podkreśleniami) a po kolejnym podkreśleniu można podać inicjały obserwatora.

 2011-11-29_V2080Cyg_AAAur_KK                    - przykład nazwy katalogu

Wewnątrz katalogu należy skopiować plik tekstowy 1_opis.txt z opisem obserwacji z którejś z poprzednich nocy. Otwieramy plik i w nim zmieniamy wszystko co się nie zgadza i usuwamy wszystko co zbędne. Jest to plik w którym należy zapisywać wszystkie istotne informacje odnośnie przebiegu obserwacji. W szczególności powinny się w nim znaleźć następujące informacje:

 2011-11-29/30 KK                              - data i inicjały obserwatora

 temp CCD: -20 deg C                           - temperatura ustawiona w kamerze CCD

 czas kompowy: UT, Dimension4                  - to oznacza, że sprawdziliśmy program
                                                 Dimension4 i czas systemowy jest prawidłowy
                                                 (powinien być zawsze UT)

 flaty wieczorne: V,R,I 2s x 5 sztuk           - filtry, czasy naświetlania
                                                 i ilość flatów wieczorem

 ogniskowanie: nie                             - czy ogniskowaliśmy kamerę pokrętłem na tubusie?

 dark: 300s x 5 sztuk                          - czas naświetlania i ilość ramek dark

 bias: 0.12s x 5 sztuk                         - czas naświetlania i ilość ramek bias

 V2080Cyg, V 10s, R 4s, I 6s                   - nazwa obserwowanego obiektu,
                                                 stosowane filtry i czasy naświetlania

 start: 20:10 UT                               - moment startu obserwacji w czasie uniwersalnym

 swap: 20:25 UT, potem seria od nr 100         - moment przerwy w obserwacjach oraz numer
                                                 pierwszego pliku po przerwie (swap =
                                                 przestawienie teleskopu po górowaniu obiektu)

 21:40 - przerwa ze względu na problem         - opis przerwy w obserwacjach
 z auto-guiderem, po restarcie
 nowa seria zdjec                                
 21:55 - dalsza seria od nr 200                - koniec przerwy w obserwacjach
                                                 oraz numer pierwszego pliku po przerwie

 22:50 przerwa - chmury                        - opis przerwy w obserwacjach
 23:20 - dalsza seria od nr 500                - koniec przerwy w obserwacjach
                                                 oraz numer pierwszego pliku po przerwie

 stop: 01:40 UT                                - moment zakończenia obserwacji
                                                 w czasie uniwersalnym

 flaty poranne: brak - chmury                  - przyczynę ew. braku wykonania flatów

 pogoda: nocka mglista, księżyc w Pełni
         między 23:20-23:50 przelotne chmurki  - opis pogody w ciągu całej nocy

2.2  Flaty

Flaty, czyli "płaskie pole", wykonuje się albo krótko po zachodzie Słońca, kiedy jest już szarawo, ale nie widać jeszcze gwiazd, albo nad ranem, krótko przed wschodem Słońca.

Najbezpieczniej wykonywać flaty gdy chłodzenie kamery jest wyłączone. Wówczas ryzyko pojawienia się szronu jest najmniejsze.

Należy wycelować teleskop w zenit. W programie NexRemote można użyć do tego polecenia "Menu" -> "Utilities" -> "Set Axis position" wpisująć Az = 180 stopni i Enter, a potem Alt = 52 stopni i Enter. Teleskop zaczyna się ruszać. Dopóki na wirtualnym pilocie w prawym górnym rogu kręci się kreseczka to teleskop cały czas wykonuje ruch. Gdy kreseczka zniknie, to teleskop przestał się ruszać i można działać dalej. Następnie należy ustawić prędkość ruchu teleskopu na 5 (wciskając przycisk "Rate" i przycisk "5", bez Entera).

Należy wykonać flaty we wszystkich filtrach w których planujemy wykonać obserwacje. Po minimum 5 sztuk dla każdego filtru. Wieczorem kolejność wykonywania filtrów jest następująca: B, V, R, I, C (oczywiście należy wybrać tylko te które są potrzebne). Nad ranem flaty wykonujemy w odwrotnej kolejności.

W programie MaximDL w zakładce Settings włączyć auto-dark, a binning ustawić na 1. W zakładce Sequence należy przygotować wykonywanie serii 5 ramek typu Flat lub Object w wybranym filtrze z czasem ekspozycji od 1 do 4 sekund, z automatycznym zapisem na dysk, z przerwą 5-10 sekund pomiędzy zdjęciami.

W zakładce Expose należy ustawić wybrany filtr i czasie ekspozycji takie same jak w zakładce Sequence.

Następnie za pomocą zakładki Expose wykonujemy co ok. 1 minutę zdjęcie próbne. Po wykonaniu zdjęcia sprawdzamy poziom naświetlenia najeżdżając myszką na środek zdjęcia i odczytując poziom naświetlenia w pasku stanu programu MaximDL na dole. Flaty powinno się wykonywać gdy poziom naświetlenia zawiera się pomiędzy 10000 ADU a 20000 ADU.

Jeśli wieczorem poziom naświetlenia wyjdzie na zdjęciu próbnym za duży należy po prostu poczekać aż spadnie do odpowiedniej wartości, wykonując co ok. minutę jego aktualną wartość. Jeśli poziom naświetlenia wyjdzie za mały wówczas można zwiększyć czas ekspozycji (zarówno w zakładce Expose jak i Sequence!) do maksymalnie 4s. Jeśli nadal będzie za mały to znaczy, że się spóźniliśmy i możemy tylko spróbować robić flaty dla kolejnego filtru, zgodnie z podaną wyżej kolejnością.

Jeśli poziom naświetlenia wyjdzie dobry, czyli pomiędzy 10000 a 20000 ADU, wówczas wykonujemy serię 5 flatów klikając Start w zakładce Sequence. W przerwach pomiędzy zdjęciami należy przez 2-3 sekundy przytrzymać wybraną strzałkę w programie NexRemote (prędkość ruchu teleskopu powinna być ustawiona na 5), żeby nieco przestawić teleskop. Każdy flat powinien być wykonany w odrobinę innym punkcie nieba - wystarczy nawet bardzo niewielkie przesunięcie, takie jak 0.1 szerokości pola widzenia teleskopu.

Po zakończeniu jednej serii flatów należy zmienić filtr w zakładkach Expose i Sequence i powrócić do etapu wykonywania próbnych zdjęć.

Po wykonaniu wszystkich serii flatów należy wyłączyć auto-dark w zakładce Settings. W zakładce Setup można kliknąć "Cooler" i ustawić temperaturę ok. 30 stopni poniżej temperatury otoczenia. W ciągu kilku minut kamera automatycznie schłodzi detektor. Wszelkie dalsze obserwacje można wykonywać dopiero po schłodzeniu i ustabilizowanie temperatury detektora!

Pliki flat należy nazywać tak:

 flat_c    - flat dla filtru C
 flat_v    - flat dla filtru V
 flat_r2   - ewentualna druga seria flata w filtrze R (jeśli pierwsza wyszła podejrzana)

2.3  Darki

Darki najlepiej wykonać albo zaraz po flatach, gdy kamera się schłodzi a jest jeszcze za jasno na obserwacje, albo zaraz po zakończeniu obserwacji nocnych, przed flatami porannymi.

Należy wykonać po 5 darków dla każdego używanego podczas obserwacji czasu ekspozycji. W tej samej temperaturze co obserwacje.

Sprawdź czy w zakładce Settings auto-dark jest wyłączony, a binning ustaw na 1.

W zakładce Sequence należy ustawić odpowiedni czas ekspozycji, rodzaj ramki Dark, filtr dowolny, ale najlepiej B, serię 5 zdjęć, wyzerować ewentualne przerwy pomiędzy zdjęciami, sprawdzić czy wybrany jest odpowiedni katalog do automatycznego zapisu i kliknąć "Start".

Najlepiej gdy podczas robienia darków jest już dość ciemno. Kamera nie jest idealnie szczelna i robienie darków gdy jest już jasno lub tym bardziej za dnia najczęściej daje kiepskie wyniki. Darki są wtedy zaświetlone "bocznym światłem", a powinny być całkowicie robione tak, by żadne fotony na obraz nie trafiły. Ewentualnie można próbować robić darki za dnia, ale gdy pawilon z teleskopem jest całkowicie zamknięty (jest tam wtedy dość ciemno).

Pliki dark należy nazywać tak:

 dark300    - dark dla 300s ekspozycji
 dark10     - dark dla 10s ekspozycji
 dark10_2   - ewentualna druga seria darków dla 10s ekspozycji (jeśli pierwsza wyszła podejrzana)

2.4  Biasy

Biasy najlepiej wykonać albo zaraz po albo zaraz przed darkami.

Należy wykonać po 5 biasów z czasem ekspozycji jak najbliższym 0s. W tej samej temperaturze co obserwacje.

Sprawdź czy w zakładce Settings auto-dark jest wyłączony, a binning ustawiony na 1.

W zakładce Sequence należy ustawić odpowiedni czas ekspozycji, rodzaj ramki Bias, filtr B, serię 5 zdjęć, wyzerować ewentualne przerwy pomiędzy zdjęciami, ustawić katalog do automatycznego zapisu i kliknąć "Start".

Pliki należy nazywać tak:

 bias     - pierwsza seria
 bias_2   - ewentualna druga seria biasów (jeśli pierwsza wyszła podejrzana)

2.5  Celowanie na obiekt

W programie NexRemote wybieramy w głównym menu "Goto RA-DEC" i klikamy okrągły przycisk Enter. Następnie za pomocą klawiatury numerycznej wirtualnego pilota na ekranie wpisujemy Rektascencję obiektu, który nas interesuje i potwierdzamy Enter. Potem wybieramy znak + lub - i Enter. Potem wpisujemy Deklinację i Enter. W tym momencie teleskop zaczyna się ustawiać na obiekt.

Dopóki na wirtualnym pilocie w prawym górnym rogu kręci się kreseczka to teleskop cały czas wykonuje ruch. Gdy kreseczka zniknie, to teleskop przestał się ruszać i można wykonywać zdjęcia.

W programie MaximDL należy wykonać próbną fotkę (w zakładce Expose), polecam do tego filtr R lub I, z czasem ekspozycji ok. 2-10s. Następnie należy zidentyfikować pole gwiazdowe np. porównując do zdjęć z poprzedniej nocki lub mapy w programie xephem.

W przypadku gdy na próbnym zdjęciu nie widać w ogóle badanego obiektu należy przesunąć teleskop i sprawdzić okolice. Prędkość przesuwania powinna być ustawiona 4 lub 5. Prędkość ruchu teleskopu ustawia się wciskając w programie NexRemote przycisk Rate a potem przycisk od 1 do 9 (1-najniższa prędkość, 9-najwyższa). Z tymi prędkościami należy naciskać strzałki w programie NexRemote od ok. 1 do ok. 10 sekund. Po każdym przesunięciu należy wykonać kolejną próbną fotkę by sprawdzić w którą stronę i o ile przesunęły nam się gwiazdy na zdjęciu.

Można tu skorzystać w programie MaximDL z zakładki Focus. Należy w niej ustawić czas ekspozycji ok. 2-10s i kliknąć start. Wówczas program będzie w pętli wykonywał i wyświetlał na ekranie fotki, bez zapisywania na dysku, co trochę jest dość wygodne podczas celowania.

2.6  Uruchamianie auto-guidera

Zakładamy, że auto-guider jest poprawnie skalibrowany i poprawnie wycelowaliśmy na badany obiekt.

W zakładce Guide wybieramy "Expose", wpisujemy deklinację obserwowanego przez nas obiektu (tylko stopnie), wpisujemy czas ekspozycji 5 sekund. Jeśli obiekt jest już po górowaniu wówczas należy również zaznaczyć "Reverse X" (do sprawdzenia!!!).

Klikamy Start. Wykonane zostanie jedno zdjęcie za pomocą mniejszej matrycy w kamerze. Fajnie by było, gdyby na zdjęciu była choć jedna gwiazda. Jeśli tak jest to wybieramy najjaśniejszą z gwiazd, która jest co najmniej 20 pikseli od brzegu zdjęcia i klikamy na nią myszką. Zamykamy okno ze zdjęciem.

Jeśli żadnej gwiazdy nie było widać można zwiększyć czas ekspozycji do 20s i spróbować ponownie. Jeśli nadal nic nie widać trzeba przesunąć teleskop. Należy robić niewielkie przesunięcia z prędkością nie większą niż 4-5. Gdy po przesunięciu zobaczymy jakąś gwiazdę należy w zakładce Expose zrobić próbną fotkę i sprawdzić czy nasz badany obiekt nie przesunął się za bardzo. Czasem trzeba się trochę napracować zanim się znajdzie taką pozycję teleskopu by kamera na głównej matrycy widziała badany obiekt, a na drugiej jakąkolwiek gwiazdę dla auto-guidera. Ciężkie jest życie astronoma:)

Po znalezieniu i wybraniu gwiazdy, w zakładce Guide wybieramy "Track" i klikamy Start. Powinno pojawić się małe okienko z wybraną przez nas gwiazdką (jest to wycinek tej mniejszej matrycy kamery). Przez 2-3 minuty obserwujemy to okienko (w pętli, co kilka sekund wyświetlać się powinny nowe zdjęcia). Jeśli gwiazda będzie utrzymywała się wewnątrz okienka i nie wyjedzie poza brzeg to znaczy, że wszystko działa ok. Jeśli wyjedzie poza brzeg lub notorycznie będzie poza środkiem okienka to znaczy, że coś jest nie tak. Należy kliknąć Stop sprawdzić czy wszystko jest dobrze ustawione (przede wszystkim czy prawidłowo zaznaczone jest "Reverse X") i spróbować ponownie.

2.7  Zatrzymywanie auto-guidera

W zakładce Guide kliknąć Stop.

2.8  Serie zdjęć

Sprawdź czy w zakładce Settings auto-dark jest wyłączony, a binning ustawiony na 1.

W zakładce Sequence należy ustawić typ ramek Object, odpowiedni filtr, czas ekspozycji, sprawdzić czy wybrany jest prawidłowy katalog do automatycznego zapisu. Wszystko zgodnie z ustalonymi wytycznymi dla danego obiektu. Następnie należy kliknąć Start i obserwować czy wszystko przebiega bez problemów.

W programie NexRemote należy wybrać Utilities -> Axis position -> view. Wyświetlana wtedy będzie aktualna pozycja teleskopu: kąt godzinny i deklinacja. Są one błędnie podpisane jako Alt i Az. Deklinacja (Az) powinna się prawie wogóle nie zmieniać podczas wielu godzin obserwacji tego samego obiektu. Kąt godzinny (Alt) rośnie liniowo w tempie 15 stopni na godzinę. Jeśli kąt godzinny (Az) przekroczy 181 stopni należy wykonać tzw. swap. Swap robi się dla danego obiektu tylko raz w ciągu nocy - gdy obserwowany obiekt przekroczy południk miejscowy (górowanie). Obserwacje niektórych obiektów rozpoczyna się już po górowaniu - dla nich swap nie będzie konieczny.

Aby wykonać swap należy: W programie MaximDL zatrzymać auto-guider i zatrzymać serię zdjęć badanego obiektu. W programie NexRemote wybrać w głównym menu "Goto RA-DEC" i trzy razy wcisnąć okrągły przycisk Enter na wirtualnym pilocie. Teleskop automatycznie wykona swapa i wyceluje ponownie na wybrany obiekt. Od tego momentu należy postępować tak samo jak podczas pierwszego celowania obiektu. Operację tą należy odnotować w pliku 1_opis.txt. Należy również zadbać o to by seria zdjęć była po swapie numerowana od kolejnej setki. Np. gdy przerwaliśmy obserwacje na ramce numer 145 to po swapie warto ustawić jako pierwszą ramkę 200 - będzie wtedy jasne, że nastąpiła przerwa w obserwacjach.

Co chwilę należy zerknąć czy wszystko przebiega poprawnie:

  • czy auto-guider widzi gwiazdę i trzyma ją w środku małego okienka
  • czy widać gwiazdy i badany obiekt na zdjęciach, i czy się nie przesunęły
  • czy teleskop nie wymaga swapa (tzn. współrzędna oznaczona jako Az nie przekroczyła 181 stopni)
  • czy nie zaczęło nadmiernie wiać lub co gorsza rozpadał się deszcz lub śnieg
  • sprawdzać ruchy chmur nad Poznaniem na stronie http://www.sat24.com/pl

Gdy tylko się zachmurzy (znikną lub znacznie osłabną nam gwiazdy na zdjęciach) i widzimy, że nie są to tylko małe przelotne chmurki, należy przerwać obserwacje i zamknąć pawilon. Zbyt długie czekanie na przejście chmur zwiększa ryzyko opadów, które mogły by nas zaskoczyć.

Jeśli auto-guider zgubił gwiazdę którą śledził lub badane gwiazdy przesunęły się za bardzo na zdjęciach należy przerwać obserwacje, poprawić pozycję teleskopu, uruchomić auto-guider ponownie i uruchomić ponownie serię zdjęć badanego obiektu. Należy zadbać o to by numeracja plików po przerwie zaczynała się od kolejnej setki. Tzn. Jeśli przerwa nastąpiła po pliku nr 156 to po uporaniu się z problemem należy stosować numerację kolejnych zdjęć od numeru 200 i zanotować to w pliku 1_opis.txt. W ten sposób osoba pracująca na tych polikach później będzie w stanie od razu po numerach stwierdzić, że nastąpiła przerwa w obserwacjach.

3.  Zamykanie teleskopu

Oczywiście w programie MaximDL wyłączamy auto-guider i zatrzymujemy/kończymy jakiekolwiek wykonywane zdjęcia.

Za pomocą programu NexRemote należy ustawić teleskop w pozycji spoczynkowej. Wybrać w menu Utilities -> Home Position -> Goto i kliknąć okrągły przycisk Enter.

Następnie należy w MaximDL w zakładce Setup wyłączyć chłodzenie kamery CCD, rozłączyć się z kamerą i zamknąć program.

Zamknąć program vncviewer od zdalnego pulpitu. Wylogować się z pracowni.

Gdyby zaistniałą taka konieczność i nie było możliwe wykonanie wymienionych czynności zdalnie, należy je wykonać bezpośrednio za pomocą komputera w pawilonie z teleskopem.

Udać się do pawilonu nr 6.

W pawilonie nr 6 sprawdzić czy teleskop ustawił się poprawnie, czyli w pozycji w jakiej się znajdował przed uruchomieniem, umożliwiającej swobodne zamknięcie dachu. W programie NexRemote należy zahibernować teleskop. Wybrać w menu Utilities -> Hibernate i kliknąć okrągły przycisk Enter i jeszcze raz Enter. Gdy pojawi się napis "Power off" należy wyłączyć program NexRemote i zaraz po tym wyłączyć montaż oraz niebieski zasilacz.

Uważając, by nie szturchnąć teleskopu ani żadnej nogi od statywu zamknąć dach i zablokować go zasuwką z tyłu pawilonu.

Wyłączyć czarny zasilacz kamery CCD.

Wyłączyć monitor i zamknąć szafkę z komputerem. Komputer należy zostawić włączony!!!

Zgasić światło i zamknąć pawilon na klucz.

Oddać klucze strażnikowi.

Iść się przespać.

Page last modified on January 11, 2012, at 10:48 PM