Koniunkcja Jowisza z Saturnem 2020 – projekt obserwacyjny

wpis w: Bez kategorii | 0

Zapraszamy do obserwacji Wielkiej Koniunkcji Jowisza z Saturnem 21 grudnia 2020 oraz do udziału w projekcie astronomiczno-percepcyjnym związanym z tym zjawiskiem. Projekt startuje 11-go grudnia i trwa do 28 grudnia 2020!

Odległość kątowa między Jowiszem a Saturnem przed i 21 grudnia 2020 (Credit: Bob King)
Odległość kątowa między Jowiszem a Saturnem – koniunkcja 21 grudnia 2020 (Credit: Bob King)

Skierowany do szerokiego grona projekt polega na obserwacji planet Jowisza i Saturna w trakcie koniunkcji oraz przez kilka dni przed i po tym zjawisku. 21 grudnia br. obie planety znajdą się na niebie w odległości mniejszej niż 1 stopień, zlewając się praktycznie w jeden punkt. Będzie to największe zbliżenie tych planet do siebie, w rzucie na sferę niebieską, jakie obserwowano od roku 1623. Obserwacji dokonujemy tzw. “nieuzbrojonym okiem”, bez użycia jakichkolwiek instrumentów optycznych, codziennie od 11 do 28 grudnia (oczywiście jeśli pozwala na to pogoda). W tych dniach planety będą widoczne na niebie krótko po zachodzie Słońca, nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. W karcie obserwacji odnotowujemy informację, czy widzimy jeden czy dwa punkty oraz czas i współrzędne miejsca obserwacji (odczytane np. ze smartfona).

Wypełnioną kartę obserwacji należy odesłać na adres prof. Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie: jaroslawwlodarczyk@wp.pl z dopiskiem “koniunkcja Jowisza z Saturnem” najpóźniej do 5 stycznia 2021r.

Do pobrania szczegółowa instrukcja oraz karta obserwacji .

Zapraszamy każdego, kto lubi patrzeć w gwiazdy, jak i tych, którzy jeszcze tego nie wiedzą, a chcieliby spróbować. Zachęcamy także do obserwacji obu planet przez lornetki i teleskopy, w większości instrumentów będzie je bowiem można zobaczyć równocześnie w jednym polu widzenia.

10.12.2020, HPZ