Biblioteka

Biblioteka jako część Obserwatorium Astronomicznego została założona w roku powstania Uniwersytetu Poznańskiego – 1919. Pierwszy księgozbiór (około 400 książek) stworzył prof. dr Kazimierz Graff – profesor z Hamburga poproszony o zorganizowanie Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu.

Obecnie księgozbiór liczy około 14 000 woluminów (głównie w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim). W tym ponad 4000 roczników, biuletynów oraz wyników obserwacji wydawanych przez instytucje astronomiczne z całego świata.

Tematyka księgozbioru pokrywa się z obszarem działań Instytutu Obserwatorium Astronomiczne:

• Astronomia
    • Astrofizyka
    • Mechanika Nieba
    • Astronomia sferyczna
    • Zastosowanie sztucznych satelitów Ziemi
  • Matematyka
  • Fizyka
  • Informatyka
  • Geodezja

Aktualnie prenumerowane są 24 (11 online) czasopisma w tym:

• Monthly Notices of the Royal Astronomical Society od 1849 do dziś
  • The Astophysical Journal od 1895 do dziś

Zasoby Biblioteki można sprawdzić w katalogu on-line

Zbiory opracowywane są w układzie działowym (schemat katalogu).

Organizacyjnie Biblioteka Instytutu Obserwatorium Astronomiczne podlega Bibliotece Wydziału Fizyki UAM.

Zasady udostępniania Zbiorów Biblioteki Instytutu Obserwatorium Astronomiczne (pdf)

Od dnia 18 maja br. Biblioteka Instytutu Obserwatorium Astronomiczne wznawia działalność w zakresie ograniczonym do wypożyczeń oraz zwrotów książek. Do odwołania nie ma możliwości korzystania z czytelni. Możliwość wypożyczeń z zasobów Biblioteki mają pracownicy, doktoranci i studenci UAM posiadający konta czytelnika aktywowane w bieżącym roku akademickim i wolne od blokad finansowych. Książki należy zamówić mailowo. Odbiór zamówionych pozycji jest możliwy po otrzymaniu mailem informacji zwrotnej o dostępności książek oraz umówieniu terminu odbioru. Podczas przebywania w obrębie Biblioteki czytelnicy powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa sanitarnego: zachowywać dystans przestrzenny (minimum 2 m), mieć zasłonięte usta i nos, stosować jednorazowe rękawiczki, a przed podejściem do stanowiska obsługi zdezynfekować ręce płynem odkażającym.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 8.30-11.30
Wtorek: 8.30-11.30
Środa: 8.30-11.30
Czwartek: Zamknięte
Piątek: Zamknięte

dr Halina Prętka-Ziomek
ul. Słoneczna 36
e-mail: library@vesta.astro.amu.edu.pl

E-źródła
bazy danych
książki elektroniczne