Praktyki studenckie 2022

Praktyki odbędą się w terminie 4 – 22 lipca 2022r., soboty i niedziele wolne. Ćwiczenia obserwacyjne będą wykonywane na teleskopach fotometrycznym i spektroskopowym w Borówcu, 20 km na wschód od Poznania. Teleskopy znajdują się na terenie Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Dodatkowo będą prowadzone zdalne obserwacje na teleskopie, który zlokalizowany jest na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie należącego do Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Chalin położony jest ok. 70 km na północny-zachód od Poznania. W ramach praktyk planowana jest wycieczka do tego miejsca.
Ćwiczenia laboratoryjne będą odbywać się na Pracowni Komputerowej w siedzibie Obserwatorium w Poznaniu przy ulicy Słonecznej 36.
Zakres praktyk obejmuje wykonanie 120 godzin ćwiczeń obserwacyjnych i laboratoryjnych (średnio 8 godzin dziennie). Zaliczenia na podstawie udziału w zajęciach będą wpisane do dzienniczków praktyk.
Opiekunem praktyk jest prof. UAM dr hab. Wojciech Dimitrow. W razie pytań proszę o kontakt na adres dimitrov(at)amu.edu.pl.

Plan praktyk:

  • 4 – 8 lipca – prof. UAM dr hab. Wojciech Dimitrow
    • obserwacje spektroskopowe PST1, IRAF pomiary prędkości radialnych, modelowanie układów zaćmieniowych PHOEBE
  • 11 – 15 lipca – dr Krzysztof Kamiński
    • wyjazd do Chalina, zdalne obserwacje Chalin, fotometria/astrometria satelitów, budowa spektrografu
  • 18 – 22 lipca – prof. UAM dr hab. Anna Marciniak i dr Dagmara Oszkiewicz
    • obserwacje zakryć gwiazd przez planetoidy, pisanie wniosku obserwacyjnego na teleskop

Przydatne linki:

 
2022-04-21, WD