Infrastruktura

Klaster komputerowy

W instytucie znajduje się klaster komputerowy złożony ze standardowych komputerów PC. Jest on wykorzystywany przez grupę dr Przemysława Bartczaka do czasochłonnych obliczeń. W pierwotnej wersji składał się on z dwóch serwerów i 15 bezdyskowych stacji roboczych, pracujących w sieci LAN o przepustowości 1 GB/s. Każda stacja wyposażona jest w sześciordzeniowy procesor AMD 3.2 GHz, 4 GB RAM oraz kartę graficzną NVidia GForce GFTX570. Karty graficzne są wykorzystywane do programowania równoległego złożonych operacji graficznych w trakcie modelowania trójwymiarowych kształtów planetoid.
W następnym etapie klaster został poszerzony o 10 komputerów o podobnych parametrach lecz bez kart graficznych, przeznaczonych do przechowywania i analizy danych ze znajdującego się w Devasthal (Indie) teleskopu International Liquid Mirror Telescope (ILMT) o średnicy lustra 4.0-m. ( http://www.aeos.ulg.ac.be/LMT/index.php )
W ostatnim okresie klaster rozszerzono o 65 nowych komputerów o parametrach AMD 6 cores 3.5 GHz, 4 GB RAM, wyposażonych w karty graficzne GTX750Ti 2GB RAM, 640 cores 1 GHz). Zakupiono też trzeci serwer wyposażony w dwa dyski SSD 240 GB, spięte w macierz raid1 oraz jeden dysk HDD. Łącznie klaster składa się więc (pomijając komputery obsługujące LMT) z 80 stacji roboczych i trzech serwerów, których rola jest rozprowadzanie danych i zadań do obliczeń wśród węzłów obliczeniowych. Wszystkie komputery pracują pod kontrolą systemu operacyjnego DebianGNU/Linuks.

Z uwagi na dużą moc pobieraną przez wszystkie komputery, start nowego klastra uzależniony był od instalacji aktywnego systemu chłodzenia. Klimatyzacja pomieszczenia, złożona z kilku agregatów, została zainstalowana dzięki dofinansowaniu JM Rektora UAM.”

Stanowisko do testowania teleskopów

W parku Obserwatorium znajduje się kopuła o średnicy 5m, przeznaczona do testowania nowych teleskopów przed ich ostateczną instalacją w miejscu docelowym. To tu przez rok poddawano szczegółowym testom robotyczny teleskop PST2 zanim został przetransportowany do Winer Observatory w Arizonie (USA). W planach mamy budowę kolejnych dwóch robotycznych teleskopów, które również mają się znaleźć za granicą (np. w Chile). One również w początkowym okresie będą testowane w parku Obserwatorium.

Infrastruktura dydaktyczna

Teleskopy

Teleskop Zeiss

Teleskop Meade

Teleskop fotometryczny

Teleskop spektroskopowy PST1

Sala wykładowa

Sala wykładowa posiada 49 (maks.) miejsc siedzących i stanowisko dla prowadzącego. Pomieszczenie wyposażone jest w komputer stacjonarny, dwa rzutniki multimedialne, tablicę interaktywną, tablicę klasyczną oraz ekran. Dodatkowo zamontowane gniazda przyłączeniowe pozwalają na podłączenie laptopa.

Pracownia komputerowa

W pracowni, do dyspozycji studentów, znajduje się 14 stanowisk wyposażonych w komputery PC o średniej klasy parametrach (czterordzeniowy procesor typu Intel Core i3, 4Gb pamięci RAM). Komputery pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Dodatkowo w sali znajduje się stanowisko dla osoby prowadzącej wyposażone w komputer podobnej klasy i rzutnik multimedialny. Dodatkowo zainstalowana jest drukarka dostępna dla studentów. Całość podłączona jest do sieci internet gigabitowym łączem.

Pokój socjalny dla studentów

W piwnicy naszego budynku znajduje się pokój socjalny dla studentów. Jest to miejsce, w którym studenci mogą spędzać czas pomiędzy zajęciami. Pokój przygotowany jest do spożywania drobnych posiłków. W skład wyposażenia wchodzą między innymi bezprzewodowy czajnik i kuchenka mikrofalowa. W pomieszczeniu tym zainstalowane są również 4 stanowiska komputerowe tej samej klasy jak w Pracowni Komputerowej oraz drukarka.