Nowy grant aparaturowy na ultranowoczesny teleskop dla IOA

wpis w: Aktualności | 0

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM otrzymał grant aparaturowy w wysokości 2 850 000 zł na budowę “Systemu optycznych robotycznych sensorów satelitarnych”. W ramach tej inwestycji wybudowany zostanie ultra-nowoczesny teleskop zdolny do wykrywania i śledzenia tysięcy obiektów znajdujących się na orbicie wokółziemskiej.
Badania te mają na celu wykrycie i skatalogowanie wszystkich obiektów znajdujących się na orbicie wokół Ziemi. Od czasu wystrzelenia Sputnika 1 w 1957 r., w najbliższym sąsiedztwie naszej planety umieszczonych zostało ponad 40 tysięcy obiektów o rozmiarach większych niż 10 cm i setki tysięcy mniejszych. Większość z nich to tzw. śmieci kosmiczne, czyli nieaktywne już satelity, górne człony rakiet nośnych lub szczątki powstałe w wyniku eksplozji lub orbitalnej kolizji. Każdy z takich obiektów stanowi poważne zagrożenie, zdolne uszkodzić, a nawet zniszczyć satelity aktywne, takie jak satelity nawigacyjne (np. GPS), komunikacyjne lub pogodowe. Między innymi z tego względu, już od lat 60-tych ubiegłego wieku, prowadzone są w Poznaniu obserwacje sztucznych satelitów Ziemi, a od roku 2013 również za pomocą robotycznego, zdalnie sterowanego poznańskiego teleskopu w Arizonie (USA). Obserwatorium Astronomiczne UAM aktywnie uczestniczy w programach europejskich mających na celu, skoordynowanie pracy wielu krajów i wspólne utworzenie Europejskiego katalogu obiektów wokółziemskich.
Nowy grant aparaturowy, dzięki wykorzystaniu bogatych doświadczeń oraz najnowszych rozwiązań technologicznych, pozwoli na budowę nowego teleskopu, który ma szansę stać się polską wizytówką w Europie.

23.05.2017 – Krzysztof Kamiński