Astro Prywatka u 100-latka – Obserwatorium Astronomiczne łączy pokolenia

W ramach obchodów 100-lecia Obserwatorium Astronomicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza odbyły się w Obserwatorium trzy spotkania dla społeczności UAM: dla Seniorów, dla dzieci oraz Zjazd Absolwentów i Pracowników Obserwatorium. W ten sposób z okazji naszej okrągłej rocznicy udało się połączyć wszystkie pokolenia związane z naszym Obserwatorium i Uniwersytetem. Więcej informacji o historii Obserwatorium znajduje się tutaj.

Uczestnicy wszystkich naszych spotkań “Astro Prywatka u 100-latka” otrzymali okolicznościowe upominki, specjalnie zaprojektowane na tę okazję pocztówki astronomiczne.

 

 

10 maja 2019 r. Spotkanie dla Seniorów

Podczas spotkania zaproszeni Seniorzy wysłuchali wykładu pt. “100 lat Obserwatorium Astronomicznego w Poznaniu”, wygłoszonego przez prof. dr hab. Sławomira Breitera. Następnie, w mniejszych grupach, uczestniczyli w warsztatach astronomicznych takich, jak: “Przepis na kometę” – budowanie modelu komety z suchego lodu, demonstracja faz Księżyca, “Spacer planetarny” – Układ Słoneczny w skali mikro, Stellarium – zajęcia w sali komputerowej z programem do symulowania wyglądu nieba oraz prezentacji najnowszego odkrycia astronomicznego 2019 roku – zdjęcia czarnej dziury w centrum galaktyki M87, wykonanego przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń. Seniorom zaprezentowaliśmy również nasz zabytkowy, 100-letni teleskop Zeiss. Niestety pochmurna pogoda nie pozwoliła na przeprowadzenie obserwacji nieba. Większość warsztatów odbywała się w parku Obserwatorium, w którym na Seniorów czekał poczęstunek – kawa, herbata i okazjonalne ciasteczka o astronomicznych kształtach.

fot. Justyna Olszewska, Magdalena Polińska
fot. Justyna Olszewska

 

1 czerwca 2019 r. Dzień Dziecka

W Dniu Dziecka odwiedziło nas przeszło 150 dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wraz z rodzicami i opiekunami. Z tej okazji przygotowaliśmy wiele atrakcji. Nasi najmłodsi goście mogli:

  • wykonać własną rakietą i wystrzelić ją na specjalnej wyrzutni rakietowej w parku,
  • podczas warsztatów “Przepis na kometę” zobaczyć z czego zbudowane są te obiekty,
  • posłuchać fragmentów książki “Niesamowity Wszechświat” czytanych przez autorkę, astronoma dr Karolinę Bąkowską,
  • uczestniczyć w demonstracji powstawania faz Księżyca i zaćmień,
  • wykonać własną planetę w kąciku plastycznym.

Każde dziecko, po odwiedzeniu wszystkich atrakcji i poprawnym wypełnieniu specjalnej karty pracy, otrzymywało nagrodę (pocztówki astronomiczne, książki itp.). Ponieważ w tym dniu pogoda dopisała (nie było chmur), dzieci i ich opiekunowie mogli obserwować Słońce przez specjalnie do tego celu przygotowane teleskopy, również przez zabytkowy teleskop Zeiss. Gościom serwowane były także napoje i ciasteczka astronomiczne.

fot. Magdalena Polińska
fot. Magdalena Polińska

 

15 czerwca 2019 r. Zjazd Absolwentów i Pracowników Obserwatorium

Ostatnim spotkaniem z okazji obchodów 100-lecia Obserwatorium i UAM-u był Zjazd Absolwentów i Pracowników Obserwatorium. Spotkanie odbyło się w parku Obserwatorium. Rozpoczęło krótkim wykładem o naszym Instytucie i jego historii, wygłoszonym przez panią Dyrektor Instytutu Obserwatorium Astronomicznego prof. UAM dr hab. Agnieszkę Kryszczyńską. Po wykładzie można było wziąć udział w zwiedzaniu Obserwatorium, w tym również pomieszczeń w piwnicy Instytutu, w których umieszczony jest nowoczesny klaster komputerowy. Następnie odbyła się zdalna prezentacja naszego robotycznego teleskopu im. Romana Baranowskiego, znajdującego się w Obserwatorium Winer w Arizonie (USA).
Rocznicowe spotkanie zaszczycił swoją obecnością JM Rektor prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, któremu pani Dyrektor Agnieszka Kryszczyńska wręczyła oficjalne potwierdzenie nadania nazwy planetoidzie “Lesicki”. Więcej informacji o tym wydarzeniu można przeczytać w komunikacie prasowym UAM.

Przyjęcie przy grillu, ognisku i astronomicznych wspominkach trwało do “białego rana”.

fot. Ewa Śreniawska, Magdalena Polińska

 

fot. Magdalena Polińska

 

fot. Krzysztof Kamiński

 

Okolicznościowe pocztówki

Pocztówki zaprojektowała studentka astronomii i absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mgr Justyna Olszewska, korzystając między innymi ze zdjęć wykonanych przez dr Krzysztofa Kamińskiego przy użyciu drona .

 

      

      

      

 

Rocznicowe spotkania “Astro Prywatka u 100-latka – Obserwatorium Astronomiczne łączy pokolenia” były finansowane między innymi ze środków otrzymanych w konkursie FUND_AKCJA z Fundacji UAM.

 

24.10.2019, MP