Zapraszamy na 3-letnie studia stacjonarne I-ego stopnia na kierunku Astronomia prowadzone przez Instytut Obserwatorium Astronomiczne na Wydziale Fizyki UAM. Zgodnie z ponad stuletnią tradycją naukową naszego Obserwatorium oferujemy kształcenie z klasycznej astronomii i astrofizyki, a ponadto głębszą niż w innych ośrodkach znajomość zagadnień związanych z ruchem i własnościami planetoid (już 9 z nich nazwano na cześć naszych pracowników i absolwentów), komet i sztucznych satelitów Ziemi.

Atuty kierunku

Poznańskie obserwatorium jest wiodącym w Polsce ośrodkiem w badaniach planetoid oraz sztucznych satelitów i śmieci kosmicznych, aktywnie uczestnicząc w międzynarodowych programach min. europejskiej agencji kosmicznej (ESA) mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w kosmosie. Podczas 3-letnich studiów licencjackich nasi studenci oprócz ogólnej wiedzy astronomicznej zdobywają umiejętności praktyczne w zakresie obserwacji astronomicznych, głównie fotometrycznych i spektroskopowych. Przechodzą także pogłębiony kurs mechaniki nieba, dziedziny zajmującej się m.in. wyznaczaniem i przewidywaniem trajektorii ciał niebieskich.

Zajmujemy się także astrofizyką gwiazdową, badamy powstawanie galaktyk, zderzenia gwiazd neutronowych i czarnych dziur oraz powstawanie fal grawitacyjnych. Studentom zainteresowanym tymi fascynującymi tematami oferujemy na I stopniu studiów wykłady z astrofizyki i astronomii galaktycznej oraz pozagalaktycznej. Zdobytą wiedzę można pogłębiać na II stopniu studiów oraz angażując się w prowadzone w obserwatorium programy badawcze.

Po pierwszym roku studiów umożliwiamy wybór między dwiema ścieżkami edukacyjnymi: Astronomia obserwacyjna lub Astronomia i zastosowania sztucznych satelitów Ziemi – bezpieczeństwo kosmiczne.

Nasi studenci od wczesnych lat studiów mogą brać udział w badaniach i projektach naukowych, prowadząc obserwacje, redukując dane astronomiczne lub uczestnicząc w opracowaniu baz danych z przeglądów nieba i misji kosmicznych. W nowoczesnej astronomii niezbędna jest rozwinięta wiedza i umiejętności informatyczne, dlatego nasi studenci w programie studiów mają zajęcia praktyczne z programowania i metod numerycznych oraz nowoczesnych baz danych. W czasie trzyletnich studiów nie brak też zajęć z matematyki i fizyki, dla naszych absolwentów zdobyta wiedza i umiejętności są więc doskonałą podstawą do kontynuowania nauki na innych kierunkach ścisłych lub informatycznych oraz bazą pod karierę zawodową w nowoczesnych branżach gospodarki.

Możliwość rozwijania swoich astronomicznych pasji, poznania podzielających je ciekawych ludzi oraz interesującego spędzania czasu daje studentom Astronomiczne Koło Naukowe. W ramach swojej działalności AKN bierze udział w licznych akcjach popularyzatorskich, organizuje i uczestniczy w Konferencji Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) oraz realizuje różne projekty obserwacyjne (Eclipse de Sol Chile 2020 – wyprawa na obserwacje całkowitego zaćmienia Słońca do Chile).

Studia na kierunku Astronomia to:

  • szansa zdobycia dyplomu licencjata lub magistra astronomii;
  • praca w małych grupach i bezpośredni kontakt z wykładowcami;
  • kadra uznanych specjalistów i doświadczonych nauczycieli akademickich – współpraca międzynarodowa pracowników Obserwatorium Astronomicznego stwarza możliwość nawiązania przez studentów kontaktów międzynarodowych;
  • duży zakres praktycznych ćwiczeń, także tych pod rozgwieżdżonym niebem;
  • możliwość obserwacji przez teleskopy naszej sieci GTA (Globalny Teleskop Astrofizyczny) znajdujące się w Borówcu (PST1), Chaline (PST3) i Arizonie (RBT/PST2);
  • zdobycie umiejętności wykorzystania danych z teleskopów naziemnych (np. 11-metrowy teleskop SALT w Południowej Afryce) i z przestrzeni kosmicznej (np. misja GAIA);
  • swobodny dostęp do infrastruktury komputerowej.

Szczegółowy program studiów: program studiów I stopnia na kierunku Astronomia

Profil Absolwenta

  • Absolwenci studiów pierwszego stopnia na kierunku Astronomia są przygotowani do podjęcia dalszych studiów astronomicznych lub na innych kierunkach ścisłych. Dla pragnących dalej kontynuować swoją przygodę z astronomią zdobyta na I stopniu studiów wiedza jest fundamentem pod pogłębione studia astronomiczne na II stopniu oraz pod przyszłą karierę naukową.
  • Studenci decydujący się na karierę zawodową będą wysoko wykwalifikowaną grupą pracowników, poszukiwaną na światowym i krajowym rynku pracy prężnie rozwijającego się sektora kosmicznego. Znajdą też zatrudnienie w placówkach zajmujących się popularyzacją astronomii: planetariach lub centrach nauki.
  • Nabycie szerokich kompetencji informatycznych oraz umiejętności analizowania dużych zbiorów danych (big data) daje absolwentom możliwość wybrania ścieżki kariery w sektorze technologii informatycznych czy sektorze finansowym gospodarki.
  • Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami naszych Absolwentów.

Praca po studiach

  • placówki zajmujące się popularyzacją (planetaria, centra nauki)
  • instytucje naukowo-badawcze
  • firmy sektora kosmicznego
  • agencje kosmiczne
  • firmy informatyczne
  • własna działalność gospodarcza