Stypendium Marszałka dla studentki astronomii IOA

fot. Justyna Olszewska, Droga Mleczna, Chile Atacama, 2019
Justyna Olszewska, studentka II roku astronomii IOA, otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego za projekt “Niebo ciemną nocą”. Jest to interdyscyplinarny projekt łączący sztukę i naukę, który m.in. ma na celu zwrócenie uwagi na postępujący problem zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem.

W ramach programu stypendialnego powstanie seria astrofotografii ukazująca obiekty astronomiczne możliwe do obserwacji z Wielkopolski. Fotografie zostaną wykonane na terenie wielkopolskiej Ostoi Ciemnego Nieba w pobliżu Sierakowa. Jest to jeden z 5 obszarów objętych ochroną ciemnego nieba w Polsce.

Zdjęcia zostaną wydrukowane, oprawione i zawisną m.in w Urzędzie Miejskim w Poznaniu, Urzędzie Miejskim w Sierakowie i w Instytucie Obserwatorium Astronomiczne w Poznaniu. Zostaną także rozpowszechnione w Internecie i będą materiałem dydaktycznym podczas warsztatów edukacyjnych, które Justyna Olszewska poprowadzi m.in. w Zamku Opalińskich w Sierakowie i w Liceum Plastycznym w Poznaniu.

21.02.2020, AK, TK