Zapraszamy na wykład prof. Surdej’a “Light, colour and shadow”

Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM zaprasza studentów Wydziału Fizyki oraz studentów kierunków ścisłych z innych Wydziałów na cykl wykładów astronomicznych “Light, colour and shadow”, które poprowadzi profesor Jean Surdej, astronom i wybitny naukowiec, mający ogromny wkład w rozwój współczesnej astronomii. Ma w swoim dorobku ponad 270 publikacji naukowych, które były cytowane ponad 18 000 razy, jego indeks Hirscha wynosi 48. Prof. Surdej jest członkiem wszystkich najważniejszych światowych organizacji astronomicznych, a także zasiada w gremiach decydujących o kierunkach badań i rozwoju nowych instrumentów astronomicznych.

Wykład odbywa się w środy o godzinie 15.30 w Audytorium Maksiumum oraz w piątki o godzinie 14.30 w Audytorium prof. Piekary.

Terminy wykładów: marzec: 2,4,9,11,16,18,23,25,30 i 1 kwietnia

Proponowane zajęcia: “Light, colour and shadow” pokażą studentom, jak można wyjaśnić zjawiska optyczne obserwowane w życiu codziennym. Wykorzystując matematykę, fizykę, symulacje numeryczne i proste eksperymenty można odpowiedzieć na podstawowe pytania, np. dlaczego w dzień niebo jest niebieskie, a w nocy pełne gwiazd, jak powstaje tęcza, a jak zorza polarna. Ważną częścią wykładów będą zajęcia praktyczne, na których studenci przeprowadzą szereg doświadczeń i zbudują własne instrumenty optyczne, takie jak zegar słoneczny, camera obscura, spektrograf, soczewkę grawitacyjną i optyczny mili-interferometr. Efektem zajęć będzie też film przygotowany przez studentów, demonstrujący jak w przystępny sposób można wyjaśnić nawet skomplikowane teorie fizyczne.

4.03.2022, JG, HPZ