SANORDA – kolejny projekt ESA

wpis w: Aktualności | 0

Otrzymaliśmy właśnie wiadomość z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o wyborze naszego Obserwatorium do realizacji projektu „Service for Archival NEO Orbital and Rotational Data Analysis (SANORDA)”. Jego celem jest stworzenie serwisu www do analizy archiwalnych orbit Obiektów Bliskich Ziemi (NEO), jak również analizy zmian jasności tych obiektów związanych z ruchem orbitalnym wokół Słońca i ruchem obrotowym.

W ramach prac zostaną stworzone odpowiednie bazy danych, wypełnione w części gotowymi danymi z różnych źródeł, a w części nowymi danymi, uzyskanymi w wyniku długotrwałych obliczeń. Serwis udostępni astronomom badającym NEO wygodne narzędzia do wyszukiwania, filtrowania i wizualizacji danych.

Projekt trwać bedzie 24 miesiące, jego głównym wykonwcą będzie nasze Obserwatorium, a podwykonawcą ITTI Sp. z o.o. w Poznaniu, która zapewni wsparcie w zakresie technologii informatycznych. Budżet
projektu wynosi 200 tys. EUR, w tym 120 tys. EUR dla UAM.

SANORDA jest już piątym projektem ESA, realizowanym przez IOA w ramach programu ochrony Ziemi i instalacji satelitarnych przed zagrożeniami z kosmosu.

 
 
2017-02-20, TK